29 listopada 2024

Jak sprawić, by włosy 
mniej się wykruszały? 

Jeśli marzysz o pięknych, zdrowych i gęstych włosach, a Twoje włosy są rzadkie, szczególnie na końcach, warto przyjrzeć się temu z bliska. Prawdopodobnie przyczyną jest łamanie i wykruszanie włosów, co sprawia, że nie jesteś w stanie zapuścić włosów mimo starań i od wielu miesięcy ich długość się nie zmienia.

Przyczyną wykruszania jest często utrata wody w strukturze włosa oraz uszkodzenia mechaniczne.

 

Włos składa się z około 10-15% wody. Kiedy traci nawilżenie, staje się sztywny i suchy. Taki włos nie jest już elastyczny i odporny na wszelkie uszkodzenia – związywanie, upinanie, tarcie o ubrania itp. – pod ich wpływem kruszy się i rozdwaja.

 

Jak sprawić, by włosy mniej się łamały i rozdwajały?

 

1. Pamiętaj o stosowaniu substancji nawilżających – humektantów w pielęgnacji domowej. Należą do nich m.in.: aloes, kwas hialuronowy, gliceryna, pantenol, miód. Szukaj tych składników w składach kosmetyków do pielęgnacji włosów. Dbaj również o to, by włosom dostarczać protein i emolientów. Równowaga wszystkich tych trzech rodzajów składników spowoduje, że włosy odzyskają swój blask i będą wyglądały dużo zdrowiej.

 

2. Używaj produktów olejowo – silikonowych do końcówek w formie olejku lub serum. Takie produkty zabezpieczą odpowiednio nawilżony włos przed utratą wilgoci.

 

3. Regularnie korzystaj z profesjonalnych zabiegów regeneracyjnych. Użyte w trakcie takiego zabiegu specjalne produkty głęboko nawilżają włos, uzupełniają w proteiny i aminokwasy i zabezpieczają przed utratą wilgoci, a przy tym pięknie wygładzają włosy. Zabiegi te są idealnym uzupełnieniem pielęgnacji domowej. W Good Mood Studio takim zabiegiem jest Regeneracja Premium. Włosy po takim zabiegu natychmiast odzyskują elastyczność i miękkość. To idealny początek dbania o kondycję Twoich włosów i walki o ich odpowiednią długość i gęstość.

 

4. Ogranicz korzystanie z prostownicy i lokówki, a jeśli musisz ich użyć, koniecznie zastosuj termoochronę.

 

 

5. Zwróć uwagę, czy Twoja szczotka nie ma elementów, które mogłyby uszkadzać włosy, np. wyszczerbione lub pęknięte elementy oraz popularne obecnie włosie dzika (włosie to często przyczynia się do wykruszania i uszkodzenia wierzchniej warstwy włosów, szczególnie przy czesaniu na mokro).

 

6. Zamień gorący nawiew suszarki na ciepły.

 

7. Pamiętaj, że mokre włosy są bardzo delikatne – traktuj je wtedy wyjątkowo ostrożnie:

- nigdy nie kładź się spać z mokrymi lub wilgotnymi włosami – jest to jeden z największych „grzechów włosowych” i powoduje mocne uszkodzenie wierzchniej warstwy włosów

- jeśli rozczesujesz mokre włosy, rób to powoli i delikatnie, zaczynając od dołu i stopniowo przechodząc w górę.

 

8. Podcinaj końcówki włosów regularnie co 2-3 miesiące. Jeśli widzisz rozdwojone końcówki – nawet częściej. Jeśli nie pozbędziesz się ich, rozdwojenia będą pięły się w górę i coraz większa część włosów będzie uszkodzona.

 

 

9. Jeśli wiążesz włosy, zwróć uwagę by gumka nie miała plastikowych lub metalowych elementów. Najlepiej, jeśli jest wykonana cała z miękkiego materiału, np. gumka typu scrunchie.

 

Po wprowadzeniu tych zasad w życie, daj włosom kilka miesięcy, a na pewno zauważysz rezultaty. Z czasem zagęszczą się na całej długości i będziesz cieszyć się gęstymi, zdrowo wyglądającymi włosami.